Anahtar Kelime ile Ara

13.02.2019

13.02.2019

17.01.2019

Please reload

Günce Yazılar

FOLLOW ME:

  • Facebook - Gri Çember
  • Instagram - Gri Çember
  • LinkedIn - Gri Çember

Bozcaada K4 Evi

February 13, 2019

Bozcaada’nın Rum mahallesinde yer alan taş bir depo yapısı, DAFNİ Mimarlık tarafından restore edilerek konuta dönüştürüldü.

 

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Zamanla tahrip olarak yıkılma durumuna gelen kargir yapının öncelikle rölöve projesi hazırlanmış, 2. grup korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilinin ardından yapının ilk yapıldığı zamanı belirten restitüsyon çizimleriyle birlikte konut işlevli bir restorasyon projesi hazırlanmıştır. Restorasyon projesinde özgün kapı ve pencere konum ve genişlikleri korunmuş, asma kata izin veren mevcut yükseklik değerlendirilerek iç mekanda çelik döşemeli bir asma kat tasarlanmıştır.

Yapının uygulaması esnasında mevcut taşlar seçilerek ayıklanmış, Çeşme’den ayrıca yeni taşlar getirtilmiştir. Yapının bir duvarında tamamen orijinal taşlarının kullanılması, diğer duvarlarda ise mevcut taşların yeni taşlarla birlikte harmanlanarak kullanılması ve böylece renkerdeki kontrast oluşumu bir tasarım kararı olarak belirlenmiştir.

Beden duvarları yığma taştan oluşan yapıya çift kanatlı ahşap bir kapıyla giriş yapılır ve sizi tek bir mekan karşılar. Ardından üç basamak inilerek salon ve mutfağa geçiş yapılır. Çelik konstrüksiyondan yapılmış asma kat, mutfak mekanının üzerinde bulunmaktadır. Sıvasız taş duvarlara sahip mekanın dinamiğinde bir farklılık yaratmak adına, eski ve yeniyi kucaklayan ve yapının geçmişini anımsatan bir detay olarak endüstriyel bir atmosfer kurgulanmıştır. Gri beton basamaklar, ahşap zemin, çini, traverten gibi malzeme çeşitliliği sunan iç mekanda bir Kuzey Ege adasının samimi atmosferini taşıması hedeflenmiştir.

 

Please reload

Güncellemeler için Abone Olun

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • Instagram Black Round
  • Google+ - Black Circle

© 2015 by Erhan Sahinkoc - Esenyurt-Beylikdüzü - Istanbul / Turkey

G: +90.532.523.58.08 - info@esahinkoc.com